• گیاه مریم گلی

  • گیاه بادرنجبویه

  • گیاه شیرین بیان

تولید گیاهان دارویـی.

ابو علی سینا از مشهورترین فیلسوفان و دانشمندان ایران زمین است که به ویژه به دلیل اثارش در زمینه فلسفه ارسطویی و پزشکی اهمیت دارد. یکی از معروف ترین اثار و بی کتاب قانون است که در ان از گیاهان دارویی و درمان اصلی بیماری ها استفاده می کرد و در این خواص درمان این کتاب خواص درمان این گیاهان را شروع داده است.

بادرنجبویه Lemon balm

بادرنجبویه گیاه مورد علاقه ی بوعلی سینا بود این گیاه را جهت تقویت قلب و انبساط روح تجویز کرده است.استفاده از این گیاه به عنوان یک داروی ضد افسردگی تا قرن 17 ادامه داشت،همچنین این داروی گیاهی همانند یک داروی مسکن بر روی دستگاه عصبی مرکزی عمل می کند و به همین دلیل ارام بخش است. بادرنجبویه برای درمان استرس،کم خونی،کم خوابی،ضد سود اوبغلم و بهترین جایگزین چای سیاه است.

مریم گلی Salvia

یکی دیگر از گیاهان دارویی که در طب بوعلی سینا وجود دارد گیاه مریم گلی است،که این گیاه از خانواده نعنا محسوب می شود ،گیاهی تلخ مزه است و به عنوان پرمصرف ترین گیاه دارویی شمرده می شود. از این گیاه برای معالجه نیش حشرات همچنین مقوی برای تقویت روح بدن و افزایش طول عمر به کاربرده می شد و در قدیم هم به عنوان داروی ارام بخش و بر طرف کننده سوُهاضمه درد،نفخ،ضد سرطان،ضد تعریق،درد های مفصلی و کاهش قند خون استفاده می شده است. همچنین برای سرماخوردگی و تقویت سیستم ایمنی بدن هم موثر بود است.

شیرین بیان Licorice

شیرین بیان هم یکی از داروهایی بود که حکیم بوعلی سینا در طب خود مورد استفاده قرار می داد باید گفت این گیاه ملین اور،درمان کننده،زخم معده واثنی عشر،موثر برای تنگی نفس است اما نباید این موضوع را نادیده گرفت که طبق دستور ابن سینا مصرف بی رویه ی این گیاه عوارضی چون اختلال در فعالیت های متابولیسمی و بالا رفتن فشار خون را به همرا دارد.این تنها بخش کوچکی از گنجینه عظیم گیاهان دارویی است که بوعلی سینا کشف و در طب خود مورد استفاده قرار می داد.

عضویت در خبرنامه ایمیلی
آب و آفتاب

مجری طرح آکواپونیک در ایران

آدرس


مازندران، بابل

شبکه های اجتماعی